אוקטובר 18, 2021 6 דקות לקרוא

תוכן העניינים

  1. מהו בד?
  2. ההבדל בין בד ארוג וסרוג
  3. בד טבעי לעומת סינטטי
  4. איך קונים בד
  5. קניות בד בחנות לעומת רכישה אונליין

 

מהו בד?

בד וטקסטיל מתייחסים בדרך כלל לאותו דבר. זהו חומר גמיש המיוצר על ידי יצירת קשר של סיבים טבעיים או סינתטיים. עם זאת, קיים הבדל קל בין שני המונחים. בעוד שטקסטיל מתייחס לחומר העשוי מסיבים שזורים, בד מתייחס לחומר העשוי באמצעות סריגה, אריגה או צורות הדבקה אחרות כך שחומר זה משמש עוד יותר לייצור בגדים.

בתקופה הפרהיסטורית, בני אדם הצליחו לייצר בדים צבועים כדי ליצור בגדים המראים מעמד, להגן מפני שינויי מזג האוויר או השתמשו בהם ככלי לביטוי היצירתיות שלהם. לאורך ההיסטוריה, ובשימוש מדע, ניסיון וטכנולוגיה, האדם הצליח ליצור גרסאות רב -תכליתיות ועמידות יותר שניתן להשתמש בהן לכל טעם ומטרה.

ההבדל בין בדים ארוגים וסרוגים

רוב הסיבים הטבעיים והסינתטיים ארוגים או סרוגים. יש הבדל בין שני סוגי הבדים שכדאי לקחת בחשבון כדי לוודא שהעיצוב שאתם חולמים עליו באמת ייצא בדיוק כמו בדמיון שלכם. לדוגמא, אנו מייצרים שטיחי מקרמה בעיצוב מיוחד שכולם ללא יוצא מן הכלל מיוצרים באמצעות אריגה מקצועית.

ההבדל הראשון בין בדים סרוגים לבדים אריגים הוא האופן בו החוט נראה. בדים סרוגים עשויים מחוטים בודדים אשר צמודים יחדיו ויוצרים חומר גמיש. בדים ארוגים כוללים חוטים מרובים המונחים זה על גבי זה בצורה אנכית לייצור החומר.

בגלל ההרכב, בדים סרוגים יכולים להימתח בקלות. אם תמשוך את הבד חזק מדי, תראה פערים ריקים כתוצאה ממשיכת החוטים היוצרים את הצמות. אתה יכול למשוך את בדים הסרוגים שלך מכל הכיוונים וזה כנראה יחזור לשגרה. מצד שני, בדים ארוגים אינם נמתחים כל כך הרבה, אם הם אי פעם עושים לאורך הרוחב. עם זאת, הם ימתחו מעט לאורך החומר.

יתר על כן, בדים סרוגים אינם יוצרים קמטים בקלות. אם תיקח פיסת בד ויגלגל אותו בידך, הוא יחזור לצורתו המקורית ברגע שתשחרר אותו. בדים ארוגים יתקמטו בקלות.

מבחן הקריסה הוא דרך נוספת להבדיל בדים. לבדים ארוגים תמיד יש ריצוף לאורך רוחב החומר למניעת קריעה. אבל האורך יכול להתפרק בקלות. בדים סרוגים, לעומת זאת, עלולים להתפרק ברוחבם ולהתכרבל לאורך אם אין דבק שימנע את החומר הסרוג להתכרבל.

סיבים טבעיים לעומת סינתטיים

בדים מגיעים מארבעה מקורות עיקריים, בעלי חיים, צמחים, מינרלים ומקורות סינתטיים. סיבים מצמר וממשי עשויים ממקורות מן החי. כותנה, פשתן, פשתן ובמבוק הם סיבים העשויים ממקורות צמחיים. סיבי זכוכית מגיעים ממקור מינרלי. סיבים סינתטיים מגיעים מנפט וכוללים ניילון, פוליאסטר ואקריליק.

בדים העשויים ממקורות מן החי קיימים כבר מאות שנים. בני אדם השתמשו בסיבי צמר מכבשים ליצירת בגדים למזג האוויר הקר מכיוון שהסיבים מצופים בחומר שעווה שעמיד בפני מים ולכלוך. קשמיר לצורך העניין הוא חומר רך יותר ומבודד בצורה מופלאה.

תוכלו למצוא אצלנו מגוון רחב של חומרים גלם, בין אם טבעיים או סינתטיים – כך לדוגמא כריות נוי לסלון מיוצרות אצלנו אך ורק על ידי חומרים טבעיים בכדי לשמור על הנוחות והמגע הנעים.

משי

משי הוא בד נוסף העשוי מסיבי פקעת תולעת המשי. הוא רך במיוחד ויש בו ברק ולכן הוא נמצא בשימוש נרחב בבגדים מפוארים המאפשרים אלסטיות ותנועה מסוימת. סוגים אחרים של סיבי בעלי חיים כוללים שיער גמלים, צמר לאמה ועוד. בדים מבוססי בעלי חיים יקרים יותר מחומרים אחרים ומשמשים בעיקר לייצור ביגוד יוקרתי.

כותנה

בדים צמחיים  (מקורם מצמח הכותנה) אשר תלויים בסיבים המתקבלים מכותנה, קנבוס, פשתן ובמבוק. חלק מהסיבים הללו מעורבים עם סיבים סינתטיים או על בסיס סיבים של בעלי חיים אחרים ליצירת בד בעל תכונות ייחודיות ונוחות לעבודה.

לדוגמא, אצלנו בקטלוג השטיחים תוכלו למצוא שטיח שאגי – שטיח מדהים ונעים להפליא העשוי מכותנה ובעבודת יד.

סיבים סינתטיים

סיבים סינתטיים ממש שינו את "חוקי המשחק" כאשר הם הוכנסו לתעשיית הבדים. סיבים מעשה ידי אדם אלה נוצרים במעבדה ומשמשים לייצור מגוון בדים למטרות שונות. רוב הסיבים הללו מבוססים על נפט והם עשויים כך ב-100% או בשילוב עם סיבים טבעיים. יצרנים רבים משתמשים בסיבים סינתטיים כדי להתגבר על החסרונות של הסיבים הטבעיים.

פוליאסטר

פוליאסטר מעורבב לעתים קרובות עם כותנה כדי להפחית את קמטי הכותנה ולהפוך אותו למעשי יותר לשימוש. סיבים מינרליים נוספים מתווספים לכותנה על מנת להפוך אותה לנוחה יותר. עם זאת חשוב לקחת בחשבון כי פוליאסטר הינו חומר מאוד אטום ומעט "חונק".

בדי אולפין משמשים בבגדי ספורט ובגדי אקטיב מכיוון שהם מאפשרים לגוף להתייבש במהירות. ספנדקס הוא עוד בד נמתח שניתן לייצר בו בגדים צמודים כמו חזיות ובגדי ים. במאה ה -20 הצליחו גם מדענים לגבש בד העשוי מחלבוני חלב. בד זה מתאים לעור רגיש, בעל תכונות אנטי-מיקרוביאליות, והוא גם מתכלה.

באופן כללי, בדים מבוססי בעלי חיים כמו צמר וקשמיר חמים יותר מכל סוג צמחי או סינטטי. הם גם יקרים יותר, וזו הסיבה שיצרנים ומעצבי אופנה בדרך כלל מחפשים אפשרויות סינתטיות המספקות את אותו מראה ומרקם של בדים טבעיים ללא תגי המחיר הכבדים.

סיבים סינתטיים הם הרבה יותר תכליתיים. אורך הסיב נשלט על ידי האדם, בניגוד לסיבים טבעיים. הם אחידים יותר מכיוון שהיצרן יכול לשלוט על צורתם ואופיים של כל הסיבים המשמשים לייצור הבד. יתר על כן, יצרן הבד יכול בקלות לשנות משהו במבנה הסיבים בהתאם להעדפות או לצרכים.

מצד שני, בדים טבעיים הרבה יותר נוחים ללבישה. הם רכים, יכולים לספוג צבעים בקלות,והמגע שלהם פשוט טבעי כשמם הם. טבעם עשוי להיות מוגבל יותר מה שהופך אותם לעמידים פחות, אך הם תמיד באופנה ורצוי שהם יהיו הבחירה הראשונה שלכם.

אז מה הם הגורמים שיש לקחת בחשבון כשאתם בוחרים בין בדים טבעיים לסינטטיים? להלן מספר דברים שכדאי לחשוב עליהם.

המחיר של הדגם הסופי. אם אתה מעצבים יצירה ל"הוט קוטור", סביר להניח שאתה תלוי בבדים טבעיים. עבודה על פריט מעשי שאמורה להיות לו מחיר משתלם פירושה שתסתמך על בדים סינתטיים.

אופי העיצוב - חשבו על המאפיינים שאתם מעוניינים בהם בעיצוב הסופי שלכם. האם אתם מעוניינים בפריט בעל "זרימה" מסוימת? האם אתם צריכים גמישות? האם אתם מעוניינים שהבד יתנגד לקמטים? מענה לשאלות אלו יעזור לכם לבחור את הפריט האולטימטיבי.

עמידות הדגם – אם אתם רוצים בד עמיד, עליכם לבחור בבד סינטטי. הם קלים יותר לתחזוקה, לניקוי ולגיהוץ. בדים טבעיים דורשים טיפול מיוחד.

לשני סוגי הבדים יתרונות וחסרונות. בחירת הבד היא עניין של העדפה אישית אחרי הכל, כיוון שכדאי שתחשבו על רמת הנוחות הנלווית לכל בחירה. כאשר אתם רוכשים בדים, עליכם ללמוד את התכונות של כל סוג חומר כדי לוודא שאתם בוחרים אחד שתוכל לעבוד איתו ויאפשר לכם לבצע את העיצוב המועדף עליכם כפי שהוא צריך להיעשות.

איך קונים בד?

הסיוט הגרוע ביותר לאדם שתופר תפירת בד כדי ליצור עיצוב הוא לגלות שחסר לו החומר לפני שיסיימו עם התוצר הסופי שלו. יחד עם זאת, אתם לא רוצים שיהיה לכם עודף חומר שבכל מקרה לא תשתמשו בו כי זה יהיה בזבוז כסף.

 

יש הרבה בעיות שמתחילים עשויים להיתקל בהם כאשר הם מחפשים בד, במיוחד בפעם הראשונה. הם יכולים לקנות סוג בד לא נכון, כמות לא נכונה, לערבב ולהתאים חומרים שאינם משלימים זה את זה או לבחור דפוס שלא ישלים את העיצוב. זו הסיבה מדוע עליכם לשקול את האפשרויות שלכם בזהירות כאשר אתם מחפשים בד לבגדים או לכל מטרה אחרת.

קניות בד בחנות לעומת אונליין

ישנן שתי אפשרויות בכל הקשור לרכישת בד - ללכת לחנות או לקנות בד באינטרנט. לכל אחת מהאפשרויות ישנן יתרונות וחסרונות. לדוגמא, אם אתם מעוניינים לתפור קימונו נעים שתוכלו להסתובב אתו בחופשיות בבית, כיצד תדעו איזה בד עליכם לבחור? בין אם תיגשו לחנות הנכונה או תבחרו באינטרנט, עליכם תמיד לבצע ממחקר מראש.

חנות בדים

כאשר אתה הולך לחנות, יש לך הזדמנות לבחון את מרקם הבד. תרגיש את זה ותראה איך זה נראה כנגד העור שלך. אתה יכול לראות עד כמה החומר שקוף או כבד וזה יכול לתת לך מושג איך הוא ייראה כאשר הוא יבוצע במודל. כאשר אתה עובד עם דגם מעוצב מראש, תמיד יש רשימה של בדים מוצעים שיעבדו את היצירה המיוחדת להיראות יוצאת דופן. עם זאת, אתה תמיד יכול לחפש חומרים אחרים בהתאם לצבע, לדפוס ולמרקם שאתה מעדיף.

אם אתה מבולבל עם הבד הנכון לבחירה, תוכל תמיד לבקש עזרה מחנות החנויות. עוזרי חנויות שעובדים ברשתות גדולות, בפרט, יודעים הכל על תכונות הבדים, כך שהם יעזרו לכם בקלות לבחור לכם חומר אחר המתאים יותר לדגם ולטעם שלכם.

עוזר בחנות יעזור לך גם להחליט על הכמות הנכונה של החומר שאתה צריך לקנות לדגם מסוים. בדרך זו לא תסתיים בחומר עודף ולא ייגמר לך הבד לפני שהעיצוב שלך נתפר במלואו.

רכישת חומרי גלם באינטרנט

אבל מה אם אין חנויות בקרבת מקום? מה אם אתה רוצה לקנות סוג מיוחד של חומר גלם? זה הזמן שבו אתם צריכים לשקול רכישה באינטרנט. החנויות המקוונות מציעות קולקציות של חומרי גלם מקיפות המתאימות לכל טעם. יהיה לכם את כל הזמן בעולם לראות צבעים ודוגמאות של טקסטורות שונות, כך שתוכלו לבחור את הצבע הנכון. חנויות אלה פרקטיות ונגישות מכיוון שאתם יכולים לחזור ולהשוות הערות לגבי החומרים שבחרתם בכל עת שתרצו. אתם בעצם עושים קניות בנוחות שלכם וזה נותן לכם תחושת חופש, במיוחד אם אתם צריכים זמן להחליט.

רוב האנשים מעדיפים לקנות בדים באינטרנט מכיוון שהם יכולים לחשב בקלות את כמות החומר הדרושה באמצעות התרשימים המופיעים באתר. הם יכולים גם לקבוע את סכום הכסף שהם ישקיעו לרכישת חומרים שונים לפני שהם מבצעים רכישה בפועל. תוכלו גם לבדוק ביקורות מקוונות אם הן זמינות כדי לוודא שאנשים אחרים מרוצים מהפריטים שהם רנו בחנות.

לסיכום

בין אם אתם מחפשים בדים ליצירת פריטים מסוימים שיספקו לכם דקורציה לבית בגוון אחר ובין אם אתם מעוניינים ליצור עמם בגדים, חשוב להבין את המשמעות של סוגי הסיבים השונים וכיצד לבחור את חומר הגלם הנכון ביותר עבור הפריט שלכם.